Wielkie Otwarcie!

 

Dnia 17 października 2012 roku, o godz. 11-tej odbyło się oficjalne otwarcie działalności Szkolnej Galerii Sztuki 
oraz swego rodzaju wernisaż pokonkursowej wystawy I Ogólnopolskiego Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego.

Przypominamy, że maraton fotograficzny odbył się 2 czerwca, w bardzo deszczową sobotę.

Główny organizatorem był Instytut Francuski w Polsce. W Gdyni organizacją maratonu zajęła się nasza szkoła. Honorowy patronat na tym wydarzeniem objął  pan Prezydent dr Wojciech Szczurek. Dzięki temu miasto także stało się jednym z głównych sponsorów całego przedsięwzięcia.

sgs

 

 

Maraton polegał na zrobieniu 4 zdjęć na 4 różne narzucone tematy: dwa tematy zostały podane  o godzinie 10-tej, dwa następne o godzinie 14-tej. Krótko mówiąc: 7 godzin biegania po Gdyni z aparatem fotograficznym. W Gdyni w maratonie uczestniczyło 19 ekip, czyli 38 osób.

W tym samym czasie z aparatami biegali młodsi i starsi pasjonaci języka francuskiego i fotografii w 14 innych miastach w Polsce. Ogólnie ponad 600 osób.

Przypominamy, że gdyńskie  jury w składzie Pan dr Piotr Zabłocki (Polski Związek Artystów Fotografików), Pani Wiesława Klemens (Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne), Pani  Barbara Jarych (Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni) i Pani Joanna Jankowska (fotograf niezależny) postanowili przyznać nagrody następującym uczestnikom:

Kategoria "gimnazjaliści/ licealiści":
1 miejsce - ekipa "Gdynianki" (uczennica naszej szkoły – obecna klasa III W – Klaudia Rudzka oraz Agnieszka Ryba) 
2 miejsce - ekipa "Spółka Ogrodnicza" (uczniowie naszej szkoły – obecna klasa II W – Klaudia Ogrodnik i Jacek Napp)
3 miejsce ex equo - ekipa "Bez nazwy" (Angelika Grzegorczyk oraz Jaśmina Kamińska) i ekipa "IzDom (uczennice naszej szkoły – obecna klasa II W – Izabela Szczerbińska i Dominika Nowak)
Kategoria "studenci / dorośli":
1 miejsce - ekipa "Diugo" (uczennica naszej szkoły – obecna klasa II W – Anna Czajkowska-Mróz oraz Pani Dorota Czajkowska-Mróz)

Organizacja wystawy odzwierciedla strukturę maratonu: 4 tematy na 4 różnych ekranach:

1 – A l’envers à l’endroit (Na wspak, na wznak)

2 – Tu es plus joli(e) que jamais (Jesteś ładniejszy/a niż kiedykolwiek)

3 – Je ne veux pas travailler (Nie chcę pracować)

4 – Tu vas retrouver ton enfance (Odnajdziesz ślady dzieciństwa).

 

Piaty ekran zajmują praca nagrodzone w kategorii Gimnazjum / liceum, czyli ekipa Gdynianki.  Jedyne zdjęcia czarno-białe znalazły swoje miejsce na osobnym, szóstym ekranie.

 

sgs

IDEA  SZKOLNEJ GALERII SZTUKI 

Pomysł stworzenia SZKOLNEJ GALERII SZTUKI 
zrodził się niecałe 10 miesięcy temu, po kolejnej wystawie zdjęć naszych uczniów w tej samej przestrzeni, tutaj na 3 piętrze.

W czasie podróży po Francji i Belgii zobaczyłem i zwiedziłem szkoły, które łączyły w sobie dwie funkcje: rano i popołudniu normalnej placówki oświatowej, wieczorem zaś oraz w soboty i niedziele  funkcję ośrodka kultury czy też domu kultury. Widziałem jak to wszystko bardzo dobrze działało, jakie korzyści płynęły z tego dla samych uczniów oraz dla środowisk, gdzie szkoły takie istniały. W mojej głowie pojawiła się chęć przełożenia tego pomysłu,  choć troszeczkę, na ten jeden konkretny budynek, na tę jedną konkretną przestrzeń. Myślę, że Szkolna Galeria Sztuki stanie się jest takim właśnie drobnym ośrodkiem kultury w szkole.

 

Jej głównym celem jest oczywiście aktywizacja uczniów naszego gimnazjum i liceum, promowanie i podkreślanie ich kreatywności czy rozszerzanie wrażliwości na wszelki obraz. Chciałbym także, aby ta Galeria stała się miejscem otwartym na to małe, dzielnicowe i to większe, czyli miejskie środowisko

By osoby z  dzielnicy Działki Leśne oraz w ogóle z Gdyni mogli zawitać do naszej szkoły, nie tylko jak do placówki oświatowej, ale jako do miejsca, gdzie można coś ciekawego zobaczyć.

 

Na końcu chciałbym podziękować tym wszystkich, dzięki którym powstała galeria:

nauczycielom, którzy uchwałą RP powołali ją do życia

dyrekcji za życzliwość, cierpliwość oraz bardzo konkretną pomoc z znalezieniu środków finansowych

Radzie Szkoły oraz Szkolnemu Kołu Caritas za wsparcie finansowe wydruku zdjęć dla tej oraz poprzednich wystaw oraz oczywiście uczniom , bez których pomocy, ciepłego słowa, entuzjazmu czy też zwyczajnej chęci zrobienia czegoś i współtworzenia tej szkoły, nie dałbym sobie rady.

 

Officiellement merci

 

Sławek Tyborski

>> Galeria zdjęć z tego dnia <<