Światowy Dzień Praw Człowieka

Światowy Dzień Praw Człowieka 10 grudnia obchodzony jest w naszej szkole jako Dzień Praw Człowieka i Dzień Prawnika już od pięciu lat. W tym dniu zapraszamy do szkoły przedstawicieli profesji prawniczych oraz przeprowadzamy finał szkolnej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.
W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć pana Senatora RP Sławomira Rybickiego, który przybył z dyrektorem biura panem Grzegorzem Kuletą, prokuratora Mariusza Marciniaka, dziekana Wydziału Prawa WSAiB w Gdyni dr. Piotra Lewandowskiego, dr. Damiana Cymana z Wydziału Prawa UG oraz adwokata, dr. Łukasza Kodłubańskiego.

z
         zdjęcia: Grzegorz Kuleta, biuro senatorskie Sławomira Rybickiego

Nasi goście krótko opowiedzieli o swoich zawodach, a następnie obejrzeli dramy prawnicze w wykonaniu uczniów klas o profilu prawniczym. Po wręczeniu nagród w Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka, w której pierwsze miejsce zajął Jeremi Marczak, drugie Paweł Sarzyński, a trzecie Aleksander Sawicki,nasi uczniowie mogli swobodnie porozmawiać z gośćmi w małych grupach.


 


Podpisaliśmy też jako szkoła nowe porozumienie o współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Gdańsk https://www.facebook.com/elsa.gdansk/ , którzy to przygotowali finał Olimpiady, a w ramach porozumienia organizować będą wiele ciekawych wydarzeń dla naszych uczniów.
Na zakończenie wydarzenia wysłuchaliśmy wykładu prokuratora Marciniaka o historii i teraźniejszości tortur. Było to uzupełnienie tematu praw człowieka.
Pamiętajcie, że nic nie jest nam dane na zawsze - o prawa człowieka też musimy dbać, reagować gdy są łamane, bo każda, nawet najmniejsza krzywda oznacza, że ktoś traci swoje prawa i łatwo możemy stracić nad tym kontrolę. Możemy się cieszyć, że zapewnione są nam prawa takie jak prawo do edukacji, ale nie zapominajmy, że na przykład w temacie świadomości praw dziecka jest jeszcze w naszym kraju dużo do zrobienia!
zdjęcia: Grzegorz Kuleta, biuro senatorskie Sławomira Rybickiego.