Światowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia to Światowy Dzień Praw Człowieka, a dla nas, społeczności klas o profilu prawniczym w Dwójce, Dzień Prawnika - dzień spotkań z przedstawicielami różnych prawniczych profesji. Tym razem nasze wydarzenie odbyło się w trybie zdalnym.

130716526 3604717619588340 3275004438494260664 o

Pierwszym punktem programu był, jak zawsze,

finał olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.
Konkurs przygotowali i przeprowadzili studenci ze Stowarzyszenia ELSA Gdańsk.
Zwycięzcą Olimpiady został Jeremiasz Wojak z klasy 2b,
drugie miejsce zaś zajęła Marta Kowaliszyn z 2b.
Finalistami są Miłosz Berent i Maciej Kochański z klasy 3b.

Gratulujemy!

Nagrody ufundowało Wydawnictwo PWN oraz Biuro Senatora Sławomira Rybickiego.

Dziękujemy!

Szczęśliwie, mimo dzielącego nas dystansu, udało się zachować kameralny charakter i atmosferę dyskusji w gronie "starych przyjaciół", bo tak co roku właśnie przebiega w Dwójce to święto.

Naszymi gośćmi byli:
-- Grzegorz Kuleta - dyrektor biura Senatora Sławomira Rybickiego, który wyjaśnił nam dlaczego politycy powinni bacznie obserwować demonstracje i protesty, a także jak mogą pomóc represjonowanym
-- Adam Labuhn - asystent Senatora Rybickiego, student V roku Prawa WSAiB, który opowiedział o swoich pasjach jako studenta prawa, mianowicie o problemach prawnych związanych ze sztuczną inteligencją (co wydaje się być już nie przyszłością, a teraźniejszością) oraz pracy w biurze Senatora i korzyściach płynących z tego dla jego podniesienia kompetencji prawniczych
-- dr Marcin Derlacz - adwokat, członek Okręgowej Izby Adwokackiej i Przewodniczący Komisji ds Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej - opowiadał o roli adwokata z urzędu oraz specyfice zawodu
-- Sędzia Piotr Jędrzejewski, który odniósł się do zarzutów upolityczniania działań sędziów w obecnej rzeczywistości
-- dr Damian Cyman, reprezentujący Wydział Prawa UG, który opowiadał o problemach prawnych związanych z kryptowalutami
-- dr Paweł Chyc - dziekan Wydziału Prawa WSAiB w Gdyni, który z kolei nakreślił nam czym zajmuje się Komisja Nauk Kosmicznych oraz wygłosił krótki wykład o prawach człowieka.

Spotkanie po raz pierwszy dotknęło bardzo nowych, acz szybko rozwijających się dziedzin prawa jakimi są te związane ze sztuczną inteligencją, kryptowalutami czy kosmosem - jakkolwiek by to nie brzmiało - wygląda, że powstały niezwykle fascynujące dziedziny, które niesłychanie rozszerzają wachlarz prawniczych zainteresowań naszych przyszłych studentów prawa.

Na koniec wysłuchaliśmy prelekcji o prawach demonstrantów podczas protestów oraz uprawnieniach policji.
Prelekcję przygotował adwokat Andrzej Lewna.

Wydarzeniu towarzyszył jak zawsze apel o uczestnictwo w Maratonie Pisania Listów Amnesty International wystosowany przez Pamelę Jachimowską z Amnesty International Trójmiasto.

Zachęcamy do udziału!

Mamy nadzieję, że kolejny Dzień Prawnika obchodzić będziemy w auli szkoły! Już zapraszamy!

Elżbieta Zaręba i Anna Ćwiklińska-Rutka