IMC 2012 w Hadze

Uczniowie klasy II B, prawniczej, w składzie: Maria Bilkiewicz, Agata Błaś, Emilia Dybowska, Małgorzata Kisiel, Agata Szreder, Konrad Grządkowski, Jakub Sowiński, Paweł Grunholz i Tobiasz Barszcz pod kierunkiem pani Anny Ćwiklińskiej- Rutki oraz prawnika -pani Aleksandy Zaręby z kancelarii Cyman i wspólnicy, uczestniczyli w międzynarodowych zawodach polegających na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnym procesie młodego człowieka oskarżanego o kierowanie grupą, która dopuściła się torturowania, w którego następstwie 9 z 10 jeńców zmarło. Jednym z głównych wątków  tego procesu był problem młodocianych żołnierzy, z którym uczniowie musieli się bardzo dokładnie zapoznać.

Sędziami w sprawie byli m.in. sędziowie Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, sądzący takich zbrodniarzy jak Ratko Mladic czy Radowan Karadżić. Dla uczniów było to niesamowite przeżycie, usłyszeli wiele słów pochwały za wyjątkową kreatywność w podejściu do tematu, świetną argumentację i profesjonalny występ.